Naujienos

Šypsenomis švytėjęs susitikimas su kūrėjais

2023 07 28

Šiltas, linksmas, žaismingas, įspūdingas liepos 25-osios susitikimas su lietuvių literatūros klasike Violeta Palčinskaite, nustabiąja dailininke Marija Smirnovaite, charizmatiškuoju dainų autoriumi ir atlikėju Vygantu Kazlausku įvyko po gražuole liepa prie Birštono viešosios bibliotekos. Gausus menininkų gerbėjų būrys klausėsi poetės pasakojimų, dailininkės komentarų apie V. Palčinskaitės knygų vaikams „Ką padarė šokių salė“ ir „Aš vejuos vasarą“ iliustracijas, V. Kazlausko dainų. Švietė šypsenos, skambėjo žodžiai, liejosi spalvos ir muzikos ritmu sukosi knygų personažai.

Pjesės „Aš vejuos vasarą“ veikėja Giedrė pasakų šalyje ieškojo laimės akmens. Ir jį rado, tačiau niekam parodyti neįstengė, nes niekas jo nematė. Ar V. Palčinskaitė turi savo laimės akmenį? Taip, atsakė poetė, – jos laimė ridenasi kūrybos puslapiais. Ne viena karta užaugo su rašytojos eilėraščiais, skaitė pjeses, žiūrėjo spektaklius, filmą „Andrius“ ir t. t. Neretai posmai gimsta kaip netyčiukai, po išsiblaškymo, pavyzdžiui, patyrus netikėtą nuotykį. Poetė prisiminė, kaip kartą grįžusi į kavinę, iš kurios buvo trumpam išėjusi, baigė gerti ne savo kavą. Tada pastebėjo, kad ant kėdės atkaltės nėra jos kailinukų. Apsidairiusi juos pamatė prie gretimo staliuko, ant kurio jos laukė nugertas puodelis kavos. Įspūdį perteikti pasisiūlė eilėraštis. Būna, kas nors paprašo parašyti pjesę ar eilėraštį. Taip atsirado ciklas apie šokių salę, kurioje šoka trypia žiogas, strutis, begemotas ir kt. tango, valso, rumbos, rokenrolo – įvairių sportinių ir Lotynų Amerikos šokių ritmu. V. Kazlauskas sukūrė žavų miuziklą „Ką padarė šokių salė“ motyvais ir išleido CD. Keletą dainelių padainavo ir iš šio kūrinio – išties, norėjo šokti šokti šokti.

Kol Vygantas dainavo, Marija žiūrovams rodė knygos šokėjus, įspūdingus, išraiškingus, spalvingus. Meninėse dirbtuvėse dailininkė pasiūlė pabaigti iliustruoti jos paruoštus knygų skirtukus, kuriuose puikavosi po du personažus. Vyko  edukacija: vieni piešė, kiti kalbino poetę, klausėsi Vyganto atliekamų dainų V. Palčinskaitės žodžiais, net prancūziškos. Poetė žiūrovams dovanojo knygas „Aš vejuos vasarą“. Knygelės iškeliaus į Norvegiją, Švediją, JAV – keletą šalių, kuriuose gyvena vaikai, dabar besisvečiuojantys Birštono kurorte. Kurortą mėgsta ir labai išgyrė ir V. Palčinskaitė – koks jis gražus, švarus, ramus, harmoningas, žalias. Kaip ir M. Smirnovaitės  „Vejuos vasarą“ – žalia dominuojanti iliustracijų spalva poetę, kaip ji pati pasakojo, tiesiog išgydė, padėjo atsikelti iš ligos patalo. Knygą gavusi apsidžiaugė, žaluma pakerėjo, žiūrėjo žiūrėjo žiūrėjo į ją... ir pasijuto geriau.

Mes pasijutome geriau po susitikimo su menininkais, kurie neša šviesą, skleidžia gerumą, pakylėja virš kasdienybės dulkių, virš smulkmenų ir visokių nereikšmingų įvykių. Didžios asmenybės, jų veikla, susitikimas, pažintis, pokalbis su jomis konsoliduoja, priverčia permąstyti gyvenimą ir atrasti naujų prasmių.

Projektą „Kūrybiniai susitikimai po liepa“ finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Birštono savivaldybė.

Projekto partneriai: Birštono gimnazija, Nemajūnų dienos centras, Birštono vienkiemio bendruomenė, UAB „Gyvenimas“, VšĮ „Krašto vitrina“.