Įvykę renginiai

Įvykę renginiai

Kūrybinės valandos po liepa

2023 06 20

Projektas „Kūrybiniai susitikimai po liepa“, finasuojamas Lietuvos kultūros tarybos ir Birštono savivaldybės, įsibėgėja.

Birželio 10 d. „Knygų šalies“ kūrybinė studija „Tu gali sukurti knygą“ subūrė kurorto gyventojus ir svečius į kūrybines dirbtuves po liepa. Smalsuoliai buvo be galo susidomėję ir jiems labai knietėjo susipažinti su knygų apipavidalinimo, iliustravimo niuansais ir subtilybėmis.

Dalyviai pasiskirstė į keletą grupių. Susipažino su dailininkės Sigutės Chlebinskaitės ir poetės Lijos Goldbergaitės kūryba, dalyvavo kūrybinėse laiškų dirbtuvėse pagal parengtus XVIII a. transformacinių knygų ruošinius vaikai susikaupę ir nuo širdies kūrė laišką kaimynui, seneliui, mamai, tėčiui ar slaptam brangiam žmogui, o paskui išdidžiai ir gana demonstratyviai nešiojosi juos kurorto gatvėmis. Ir buvo laimingi, nes rankose laikė šilčiausius spalvingus vokus su gražiausiais linkėjimais mylimiems žmonėms.

Pažintis su kūrėjomis Ieva Matulionyte ir Kaoro Masedo – dizainere, viešnia iš tolimosios Japonijos Kanazawa miesto, itin įspūdinga ir įsimintina. Žiūrovus ir dalyvius užbūrė suminagashi bei hieroglifų meistrystės paslaptimis. „Suminagashi“ japonų kalboje reiškia „vandens judinimą“. Tai antikinis japonų popieriaus dekoravimo menas, atsiradęs maždaug XII a. ir praktikuojamas Japonijos šventyklose ir vienuolynuose. Magiškas piešimo juodu tušu ant vandens procesas buvo laikomas tylia maldos ir susikaupimo išraiška. Kaoro Masedo padedant visiems pavyko suvingiuoti japoniškai žodį – m y l i u ar savo vardą, pasidaryti marmurinio popieriaus.

Nepamirštamas kūrybines valandas vedė ir Metų knygos 2022 „Tetulė Liu“ (teksto autorė Ilona Ežerinytė, leidykla „Žalias kalnas“, 2022) dailininkė, scenografė Marija Rubavičiūtė. Dalyviai susipažino su šios knygos iliustracijų kūrimo būdais, patys naudodami mišrios technikos metodą, piešdami, karpydami, koliažuodami sukūrė savą knygos iliustracijos versiją, joje įamžindami ir save. Kiti kūrė skirtukus, karpydami juose įvairias detales, piešdami ir visaip puošdami.

renginį vainikavo Antuano de Saint-Exupery personažo Mažojo Princo aštuoniasdešimtmečio šventė. Lankytojai susipažino su šio kūrinio leidimais lietuvių ir prancūzų kalbomis, erdvinėmis ir interaktyviomis šios ypatingos knygos versijomis. Rašė gimtadienio sveikinimus Mažajam Princui: „didelio torto, kurį galėtum pasidalinti su milijonais draugų visame pasaulyje!“, „kad ir kiek metų besulauktum, linkiu, kad visada liktum truputį vaikas!“. Juk taip svarbu savyje išsaugoti vaiką. Kiekvienas norintis, vadovaudamasis „Knygų šalies“ bičiulės iš Paryžiaus Claire Faÿ interaktyvia knyga „Le Petit Prince. Cashier de dessin anime“ (leid. Les Éditions Animées), galėjo ne tik sukurti sveikinimą šiam ypatingam herojui, bet ir specialios programėlės pagalba pamatyti, kaip sukurtas sveikinimo piešinys pasiekia Mažąjį Princą virtualioje erdvėje ir kartu keliauja po jo planetas.

Kūrybiniame procese sukosi visi: vaikai, tėveliai, mamos, tetos, močiutės, seneliai, šeimos. Buvo įdomu, linksma ir smaugu. Didelis ačiū dailininkams, „Knygų šalies“ ir VIVITA kūrėjams už prasmingą bendradarbiavimą, įtraukias veiklas. Ačiū ir dalyviams. Kas mes būtume be Jūsų?

Projekto partneriai: Birštono gimnazija, Nemajūnų dienos centras, Birštono vienkiemio bendruomenė, UAB „Gyvenimas“, VšĮ „Krašto vitrina“.