Knyga

Dangaus šaknys

2021 01 28

Gary, Romain (1914–1980) (Gari, Romenas)
Dangaus šaknys : [romanas] / Romain Gary ; iš prancūzų kalbos vertė Violeta Tauragienė. - 2-oji laida. - Vilnius : „Baltų lankų“ leidyba, [2020] (Gargždai : ScandBook). - 478, [1] p. ; 22 cm. - ([„Baltų lankų“ rinktinė proza], ISSN 1822-6930). - Orig. antr.: Les racines du ciel. - Tiražas 1800 egz.. - ISBN 978-9955-23-436-4 (įr.)

Saugojimo vieta:  AB 1 3

Knyga „Dangaus šaknys“ yra tituluojama pirmuoju ekologiniu romanu. Istorija pasakoja apie prancūzą Morelį, kuris po Antrojo Pasaulinio karo atsiduria tuometinėje Prancūzų Ekvatorinėje Afrikoje (dabar tai yra Kongo Respublikos, Gabono, Centrinės Afrikos Respublikos bei Čado teritorijos). Šalyje tikras chaosas. Ore tvyro įtampa tarp kolonistų bei vietinių gyventojų. Aplink vyrauja badas, skurdas, čia pat maistui ir dėl ilčių žudomi drambliai. Būtent šių gyvūnų likimas sujaudina Morelį ir jis aktyviai ieško būdų išsaugoti žvėris. Vyras protestuoja, ruošia peticijas. Knygoje autorius klausia, kas yra svarbiau, ar gamtosauga ir laukiniai gyvūnai, o gal poreikis nemirti iš bado? Vietiniai gyventojai mano, kad saugoti dramblius tėra kvaila visko pertekusių europiečių užgaida. Čiabuviams gyvūnas yra tiesiog maistas. Ar nepasiūlius jokios alternatyvos įmanoma paprašyti žmonių nustoti valgyti? Knygoje rasime daug apmąstymo vertų minčių.

Šiomis dienomis žodį ekologiją matome visur. Patys bandome prisidėti prie gamtos saugojimo, aukojame gyvūnams, stengiamės remti ekologiškus verslus. Tačiau prieš pusšimtį metų ši sąvoka buvo mažai žinoma ir autoriaus knyga atrodė tarsi vienišas šauksmas gelbėti planetą, gyvūniją nuo sunaikinimo. Romane nemenkai liečiama ir kolonizacijos tema bei afrikiečių įgimtos laisvės siekis. Knyga tikrai patiks visiems gyvūnų mylėtojams, žmonėms, kurie rūpinasi ekologinėmis temomis, ar domisi Afrikos žemyno istorija.