Knyga

Lietuvos valdovų paslaptys : Kęstutis ir Birutė

2021 10 14

Baranauskienė, Inga (1973-)
Lietuvos valdovų paslaptys : Kęstutis ir Birutė / Inga Baranauskienė. - Kaunas : Obuolys [i.e. Lectio divina], [2020]. - 268, [2] p. : iliustr., portr. ; 22 cm. - Bibliogr. išnašose. - Tiražas [1000] egz.. - ISBN 978-609-484-204-7 (įr.)

Saugojimo vieta AB 1

Mindaugas, Gediminas, Vytautas – Lietuvos kunigaikščiai, kurių gyvenimo ir valdymo būdas iki smulkmenų narstomas istorikų. Tačiau ne mažiau svarbus vadovas buvo ir kunigaikštis Kęstutis, kurį pažinti kviečia istorikė Inga Baranauskienė, parengusi mitus griaunančią knygą „Lietuvos valdovų paslaptys“.

Ko gero Kęstučio ir Birutės meilės istorija gali konkuruoti tik su Žygimanto Augusto ir Barboros Radvilaitės romanu. Skandalingas dievams tarnauti pasišventusios vaidilutės Birutės pagrobimas tapo legenda ir buvo, ko gero, romantiškiausia tų laikų meilės istorija. Inga Baranauskienė siūlo išsamiau susipažinti anuometiniais įvykiais, tačiau knygos „Lietuvos valdovų paslaptys“ istorija yra ne tik apie tai.

Gedimino sūnus. Vytauto tėvas. Regis, sunku istorijos puslapiuose konkuruoti su tokiais vardais. Tačiau Kęstutis tikrai nebuvo nustumtas į šešėlį, nors valdžią visą gyvenimą dalinosi su savo broliu Algirdu.

Kunigaikščio gyvenimas buvo iš tiesų spalvingas. Jis rengė perversmus, laužė priesaikas, nuožmiai kovojo, o grobdamas vaidilutę nepaisė tuometinių tradicijų. Skamba, lyg valdovas būtų neturėjęs skrupulų, tačiau, vis dėlto, Kęstutis pagarsėjo kaip garbingas lyderis, kurį gerbė net ir jo nuožmiausi priešai. Kęstutis buvo paimtas į kryžiuočių nelaisvę, o kunigaikščio pabėgimas iš Marienburgo tvirtovės – dar vienas intriguojantis ir romantiškomis detalėmis apipintas pasakojimas.

Autorės Ingos Baranauskienės knygos veikėjai yra realūs žmonės – istorinės asmenybės. Siužetas – tikri istoriniai įvykiai. Tačiau istorikė griauna mitus ir skaitytojams dovanoja pasakojimą apie nepaprastus nuotykius, drąsius vyrus, mylinčias moteris ir to meto politinius užkulisius bei intrigas.

„Lietuvos valdovų paslaptys“ – visiems istorinio žanro knygų gerbėjams, kurie domisi Lietuvos praeitimi ir svarbiomis mūsų šalies asmenybėmis bei jų palikimu.