Knyga

Memelio gaisras

2021 01 26

Latvė, Diana
Memelio gaisras : novelių romanas / Diana Latvė. - Vilnius : Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, [2020] (Vilnius : Spauda). - 222, [2] p. ; 22 cm. - Tiražas [800] egz.. - ISBN 978-609-480-155-6 (įr.)

Saugojimo vieta:  AB

1854-tais metais kilo didžiulis gaisras Klaipėdoje, kuris tuo metu vadinosi Memeliu. Ugnis įsiplieskė miesto šiaurėje, greitai išplito ir sunaikino du trečdalius Klaipėdos pastatų. Be namų liko keli tūkstančiai gyventojų. Sudegė daugybė turto, nes tuo metu vyko Krymo karas ir visi sandėliai buvo užpildyti atsargomis. Tokiame įdomiame fone susiklosto keisti „Memelio gaisro“ įvykiai, į kuriuos įsitraukia Solovkų salų vienuolyno vienuoliai ir pora angliškų fregatų. Paslaptingą gaisro naktį ne tik dega žmonių turtas ir namai. Įsiplieskia ir karšta meilė.

Po daugiau nei šimto metų Klaipėda visiškai pasikeitusi. Gaisras toli praeityje, miestas atkurtas, praeitis pamiršta ir nevertinama. Vakarų laivų remonto gamyklos statybų metu be gailesčio sunaikinamas Smeltės pusiasalis bei visi atsiminimai apie Mažąjį Smeltės kaimą. Biurokratams mažiausiai rūpi išsaugoti praeitį.

Rašytojos Dianos Latvės novelių romanas „Memelio gaisras“ daugiasluoksnis. Iš pažiūros nesusijusios istorijos vyksta skirtingu laiku ir vietose. Autorė tekstą dėlioja iš istorinių bei mitologinių elementų. Visgi paaiškėja, kad į visumą noveles jungia bendri personažai ir aplink juos besisukantys įvykiai. Tai Jonas ir jo sūnus Mikė. Taip pat aktyviai veikia ir trečiasis herojus – laikas, kuris nepraranda atminties ir saugo istoriją.