Įvykę renginiai

Įvykę renginiai

Alisos Žmuidaitės parodos „Melancholija“ atidarymas

2023 04 20

Balandžio 19 d. Birštono viešojoje bibliotekoje vyko Alisos Žmuidaitės dailės parodos „Melancholija“ pristatymas.

Spalvų gama, fantazija ir laisve tapybos darbai pakerėjo žvilgsnį, prie paveikslų norisi sugrįžti, įsismelkti ir pagauti tą besislapstantį „kažką“, kuris gundo savo paslaptimi. Darbai brandūs ir gilūs.

Vienuolikmetės dailininkės tėtis hum. m. dr. Eugenijus Žmuida papasakojo, jog dukra nuo mažų dienų mėgo rankomis dažais teplioti popieriaus lapą. Tėvai pastebėjo, kad piešiniai įdomūs, išskirtiniai, todėl leido Alisai ir toliau tapyti, kaip jai norisi. Jaunoji dailininkės neturi specialaus dailės mokytojo. Tapo taip, kaip jai atrodo, norisi, intuityviai. Talentingai.

Alisa ­­­­­­­­– ne vieno konkurso laureatė. Darbeliai gimsta įvairiai. Kartais turi viziją, paėmusi teptukus, drobę ir akrilą nori ją įgyvendinti, tačiau neretai nuklysta nuo pirminio sumanymo ir kūrinys išeina visiškai kitoks.

Menotyrininkas Augustinas Vitėnas pernai taip įvertino A. Žmudaitės dailę: „Alisos darbai daugiausia abstraktūs, visi jie man tikrai patiko. Nors ir abstrakcijos, bet juose išlaikyta kompozicija, dermė, struktūra. Su abstrakčia tapyba galima nejučia nuvažiuoti į lankas, bet Alisa įrodo kaip tik priešingai.

Abstrakčioji tapyba, namo nuomone, yra stipriausioji jos kūrybos pusė. Ypač „Spalvų simfonijoje“ jaučiama stipri dramaturgija, sugebama nefigūratyvia savita tapybine technika perteikti vidinio pasaulio bangavimus, gėrio ir blogio virsmus. Čia jau įeina į ne visai vaikiškus vandenis, greičiau į suaugusiųjų išgyvenimų pasaulį, dramatiškus išgyvenimus.

Ir abstrakčoji tapyba yra pasakojimas, kuriuo galima išsakyti būseną, jausmą, nuotaiką, istoriją. Alisa įrodo, kad abstrakcija galima perteikti ir sudėtingą tragizmą, ir pavasaio lengvumą. Ir skaidriai, grynai. Paveiksluose slypi tam tikra intriga, nuotaika, emocija, dramaturgija. Kadangi Alisa tapo be jokio mokytojo pagalbos, tai viskas priklauso, kaip ji save ugdys pagal galimybes. Dabar darbai labai simpatiški, malonu žiūrėti.“

Žavėjomės Alisos laisve kūryboje, fantazija ir raiška. Paveikslai skleidžia neįprastą šviesą, džiugesį, jausmai darniai liejasi linijomis ir spalvomis, suponuoja harmoningo pasaulio vaizdą. Linkime sėkmės Alisai.