Įvykę renginiai

Įvykę renginiai

„Poezijos pavasaris 2023“ Birštone

2023 05 29

Gegužės 27 d. Kurhauze jau 25 kartą Birštone vyko festivalio „Poezijos pavasaris 2023“ poezijos skaitymai. Šiemet dalyvavo poetai: Doris Kareva (Estija), Indrė Valantinaitė, Dainius Dirgėla ir Viktoras Rudžianskas. Vakarą vedė nepakartojamoji aktorė Virginija Kochanskytė. Muzikiniais kūriniais džiugino dainuojamosios poezijos festivalio „Ant Nevėžio kranto“ iniciatorė ir organizatorė, dainuojamosios poezijos atlikėja Laima Žilytė.

Poezijos skaitymus V. Kochanskytė pradėjo rašytojo Balio Sruogos, kuris Birštone besigydydamas parašė romaną „Dievų miškas“, eilėmis iš ciklo „Giesmės Viešnelei Žydriajai“. Pakviesdama poetus skaityti eilėraščius klausytojams juos pristatė labai šiltai, akcentuodama svarbiausius poetinio kelio momentus, cituodama interviu ištraukas iš spaudos.

Skaitymus pradėjo Doris Kareva estų kalba, I. Valantinaitė jos eilėraščių vertimus skaitė lietuvių kalba, taip pat pateikė viešniai keletą klausimų, jų uždavė ir klausytojai. D. Kareva Lietuvoje nebe pirmą kartą, tačiau šiame krašte jai neteko lankytis, ypač sužavėjo kraštovaizdis. Pirmąjį jos eilėraštį užrašė tėvai, kai jai tebuvo treji metai, nuo to laiko ji kuria, poezija – neatskiriama jos gyvenimo dalis.

D. Dirgėla prisipažino, kad eilėraščiuose buitį paverčia būtimi, tad juose išreiškiamas santykis su pasauliu. Dvi poezijos knygas yra dedikavęs savo dukroms, o kadangi prieš pusantrų metų gimė Morta, jaučia tam tikrą įsipareigojimą ir jai parašyti ir dedikuoti knygelę.

I. Valantinaitei kūryba yra kaip veidrodis, atspindintis ją pačią, o taip pat ir atidų skaitytoją. Poezija melo nepripažįsta, ji turi būti švari.

V. Rudžianskas, kuriam šiemet įteikta Vieno lito premija, šmaikščiai prisiminė žurnalistės imtą interviu, paatviravo, jog proginių eilėraščių nekuria, jų ir nemokėtų kurti. Poetui labai svarbios amžinosios vertybės, o iš jų bene svarbiausioji – meilė.

Poezijos skaitymus V. Kochanskytė praplėtė padarydama ekskursą ir prisimindama, pagerbdama „Poezijos pavasario“ pradininką Justiną Marcinkevičių, poetą Sigitą Gedą, kuriam šiemet būtų sukakę 80 metų, poetą Jurgį Baltrušaitį 150-ųjų gimimo metinių proga ir kt., skaitė jų kūrybą. Dainuojamosios poezijos atlikėjos L. Žilytės tyras, skaidrus balsas atliepė poezijai. Poezijos ir muzikos dermė užbūrė klausytojus, virpino širdis.

Poezijos paukštė visą vakarą romantiškai sklandė, kurdama svajingą, pakilią nuotaiką, kviesdama pamedituoti meno ir kūrybos pasaulyje.