Įvykę renginiai

Įvykę renginiai

Projektas „Literatūriniai vakarai po žvaigždėtu vasaros dangum“ baigėsi šventiškai

2021 08 19

Visą vasarą kvietėme pamiršti kasdienybę, keliauti laiku į pasimatymus su mažai pažįstamomis asmenybėmis, kurios susijusios su Birštono kurorto kūrimosi istorija, jo reklama, žinių apie jį skaida, projekte „Literatūriniai vakarai po žvaigždėtu vasaros dangum“, kurį rėmė Lietuvos kultūros taryba ir Birštono savivaldybė. Rugpjūčio 18-ąją Birštono kurhauze vyko paskutinis projekto vakaras, kuriame dalyvavo žavingoji, žmonių širdies aktorė Virginija Kochanskytė ir saksofonininkas, tarptautinių konkursų laureatas Laimonas Urbikas. Muzikinė improvizacija nukėlė į tarpukario Birštoną, kuomet ir buvo pastatytas vienas svarbiausių kurorto pastatų – medinis kurhauzas. Jame vykdavo koncertai ir pramogos, kurių metu spurdėdavo širdys, koketiškai spindėdavo akys,  skambėdavo poezija ir meilės prisipažinimai. Į tokį Birštoną nukėlė Virginijos Kochanskytės improvizacija „Birštonuokimės“. Meilės ir linksmybių, jaunystės šėlsmo ir atostogų kurortiško lengvabūdiškumo nuotaikos įkūnytas aktorės personažas ištrynė ribą tarp šiandien ir vakar, dialogo ir minčių srauto, poezijos ir prozos... Visa susiliejo į vieną poetinės minties, meilės dovaną. Skambėjo ne tik Vaižganto, Kazio Binkio, Balio Sruogos, bet ir Justino Marcinkevičiaus, Sigito Gedos, Česlovo Milošo bei kt. autorių poezija. Šoko eilės viena kitą atliepdamos, papildydamos, kurdamos šventišką projekto pabaigtuvių nuotaiką.
O džiaugtis tikrai yra kuo. Ne tik keliavome istoriniais Birštono kurorto takais, klausėmės istorinių asmenybių samprotavimo, dėstytojų, muziejininkų ir kitų savo srities žinovų paskaitų, bet projekto dėka papildytas mūsų istorinis lobynas. Pirma kartą, po 159 m. nuo Teodoro Narbuto rašinio „Birštonas. Istorinis aprašymas“ paskelbimo, minint kurorto veiklos 175 metų sukaktį, jis buvo išverstas į lietuvių kalbą ir yra prieinamas visiems susidomėjusiems Birštono viešosios bibliotekos interneto svetainėje. Tuo ypač džiaugtųsi ir apie Birštoną rašęs Antanas Vienuolis-Žukauskas, kuris, kaip sužinojome, buvo kultūrinio turizmo pradininkas Lietuvoje ir  skatino atrasti aplinkoje gyvenusių žmonių pėdsakus, pasidžiaugti tuo, ką anksčiau gyvenusieji yra sukūrę, skatino pasakoti įkvepiančias savo krašto istorijas.
Už galimybę sijoti laiko tėkmę ir dalintis rastais turtais Birštono viešosios bibliotekos direktorė Alina Jaskūnienė nuoširdžiai dėkojo Lietuvos kultūros tarybai, Birštono savivaldybei bei partneriams: laikraščių „Gyvenimas“ redaktorei Ramutei Šimukauskaitei, „Naujojo Gėlupio“ redaktoriui Mantvydui Prekevičiui, „Krašto vitrina“ direktoriui Vaclovui Sinkevičiui, Birštono turizmo informacijos centro direktorei Rūtai Kapačinskaitei, Birštono kultūros centro direktoriui Zigmui Vileikiui.
Dėkojame, kad buvote su mumis gyvai, mintimis, širdimi, skaitydami paruoštus straipsnius. Dėkojame už jūsų supratingumą įgyvendinant karantino reikalavimus, gražius žodžius, plojimus, už kiekvieną jūsų žingsnį, kad susitiktume. Iki kitos vasaros!