Įvykę renginiai

Įvykę renginiai

Renatos Rehnstedt novelių knygos „Likimų katilai“ pristatymas

2022 10 31

Spalio 27 d. bibliotekoje vyko vilnietės, dabar gyvenančios Švedijoje, Renatos Rehnstedt pirmosios prozos knygos „Likimų katilai“ pristatymas. Jaukioje žvakės šviesoje prie rudeninės puokštės rašytoją kalbino, ištraukas iš knygos skaitė jos draugė, kino režisierė Giedrė Beinoriūtė, neseniai išleidusi knygą apie birštonietį – „Kino operatorius Audrius Kemežys: akimirksnis spalvoms suderinti“, kuris per du kūrybos dešimtmečius nufilmavo daugiau nei 50 filmų, keletas iš jų pelnė tarptautinį pripažinimą.

R. Rehnstedt kurti pradėjo besimokydama mokykloje. Į 15 novelių knygą įtraukta ir jos pirmųjų kūrinių. Renata papasakojo, kad istorijos gimsta gana lengvai ir greitai. Būna, kad per langą pamačius nepažįstamą moterį mintyse jau formuojasi siužetas: kas ta moteris, ką ji gali veikti, kaip gyvena. „Štai nuėjau į žuvies parduotuvę ir ten sutikta moteris įkvėpė sukurti novelės veikėją, nors jos nepažinojau, net mačiusi nebuvau, bet per akimirką sugalvojau ir jos biografiją, ir likimą. Taip atsirado novelė „Kas galėjo pagalvoti? Bet kas! Gerokai peržengus du tūkstantuosius.“ ­– kalbėjo rašytoja. Kitų atsiradimą inspiravo jos tėčio ir jo draugų laiškai, rašyti dvejus metus tarnaujant armijoje, ir kt. Rašymas yra svarbi jos gyvenimo dalis. Ją pačią prieš 25 metus į Švediją nuvedė meilė muzikinei grupei „Roxette“. Apsigyvenusi šiaurinėje Švedijoje, rado ramybę, užtektinai laiko apmąstymams, paniro į kūrybą.

Septynetą novelių iliustruoja dailininkės Živilės Kairytės piešiniai. Renatai patinka knygos su iliustracijomis, todėl norėjo, kad ir jos rinkinio puslapius puoštų, novelių turinį ir potekstę atspindintys nespalvoti eskizinio stiliaus piešiniai. Šiuo metu baigiamas rašyti romanas, autorė rūpinasi, kad „Likimų katilai“ būtų išversti į anglų kalbą.

Užklausta klausytojų, rašytoja teigė, kad lietuvių ir švedų charakteriai mažai kuo skiriasi. Kiekviena tauta turi savo keistenybių, tradicijų ir papročių. Švedijoje ji puikiai jaučiasi, bendrauja švedų kalba, tik su dukra kalbasi lietuviškai.

„Likimų katiluose“ autorė reziumuoja taip: „Septyniasdešimtieji, devyniasdešimtieji, du tūkstantieji ar bet kurie kiti metai – žmonių likimai pynėsi, mainėsi ir tebeverda it katile. Laikui bėgant skiriasi tik priemonės ir kūnas, o angelų ir demonų kovos, žmonių jausmai – lieka tie patys. Dauguma knygos „Likimų katilai“ novelių herojų gyvena skirtingu laikmečiu, skirtingose vietose. Tačiau visas istorijas vienija likimas, tarsi ant siūlo suvėręs visas 15 novelių.“

Pokalbis su Renata Rehnstedt, Giedre Beinoriūte ir klausytojais buvo šiltas, nuoširdus, atviras ir be galo įdomus. Belieka laukti R. Rehnstedt romano.