Įvykę renginiai

Įvykę renginiai

S. Moravskio skaitymai „Stanislovas Moravskis ir dailė“

2023 07 21

Maloniai kviečiame drauge su genialiuoju Stanislovu Moravskiu ir jo kūrybos puoselėtojais pasinerti į nuostabų dailės (ir ne tik) pasaulį.

Visai greta Birštono, Ustronės dvare (dabar Jundeliškės), gyvenęs ir kūręs gydytojas ir rašytojas Stanislovas Moravskis (1802–1853) nepaliauja stebinęs savo įvairiapusiais gebėjimais, kurie mums, XXI a. žmonėms, suteikia galimybę pakalbėti pačiomis įvairiausiomis temomis – pradedant mokslu ir patriotizmu, baigiant muzika ir gėlėmis.

Atėjo metas pažvelgti į Moravskio ir dailės santykį. Kaip tik šiai dar nenagrinėtai temai ir bus skirti XVIII-ieji Stanislovo Moravskio skaitymai. Menotyrininkė Joana Vitkutė papasakos, kokią reikšmę piešimas ir tapyba vaidino Ustronės Atsiskyrėlio gyvenime, o po to iš arčiau pažvelgs į du jo portretus ir juos kūrusius dailininkus. Aktorius Andrius Bialobžeskis perskaitys pirmą kartą istorikės Redos Griškaitės į lietuvių kalbą išversto Moravskio kūrinio „Juozapas Oleškevičius“ fragmentą. Renginio mecenatas Rimvydas Baranauskas pristatys jo kolekcijoje saugomą XIX a. vyriškio portretą. Renginį ves architektūros istorikas, architektas Marius Daraškevičius, kuris savo ruožtu gyvai pademonstruos ir papasakos apie XIX a. pirmosios pusės vyrišką kostiumą; analogišką tam, kurį dėvėjo ir šio renginio „kaltininkas“ Moravskis. Kaip ir kiekvienais metais, taip ir šiais, bus ir daug muzikos. Šį kartą sceną užleisime gitaristui Artūrui Kelpšai.

Prieš skaitymus kviečiame aplankyti ir Ustronės Atsiskyrėlio amžinojo poilsio vietą – Nemajūnų kapinių koplyčią.