Renginys

„Poezijos pavasaris 2023“ Birštone

2023 05 27

„Poezijos pavasario“ skaitymuose –
išskirtiniai kūrėjai

Gegužės 27 d. (šeštadienį) 19 val. Birštono kurhauze vyks tradiciniai festivalio „Poezijos pavasaris 2023“ poezijos skaitymai.

Šiais metais į poezijos vakarą atvyksta įdomūs, saviti, originalūs poetai: Doris Kareva (Estija),  Indrė Valantinaitė, Dainius Dirgėla, Ieva Rudžianskaitė, Viktoras Rudžianskas; eiles skaitys aktorė Virginija Kochanskytė; muzikuos dainuojamosios poezijos „Ant Nevėžio kranto“ iniciatorė ir organizatorė, dainuojamosios poezijos atlikėja Laima Žilytė.

Su Doris Kareva iš Estijos susipažinsime pirmą kartą. Poetė Tartu universitete baigė romanų-germanų filologijos studijas, dirbo kultūros savaitraštyje „Sirp“. 1992–2008 m. buvo Estijos nacionalinės UNESCO komisijos vyriausioji sekretorė, dabar literatūros žurnale „Looming“ redaguoja grožinę literatūrą. Kaip informuoja Lietuvos rašytojų sąjunga, D. Kareva „Išleido dešimtis poezijos rinkinių ir kelis prozos kūrinius, išvertė eilėraščių, esė ir pjesių, yra sudariusi estų ir verstinės poezijos antologijų (iš anglų k.), dalyvavusi daugybėje renginių Estijoje ir užsienyje. Karevos poezija versta į keliasdešimt kalbų, daug estų, anglų, švedų, olandų, italų ir kt. šalių kompozitorių jai yra sukūrę muziką. Pagal jos kūrinius pastatyti teatro ir baleto spektakliai: „Mandragora“ Talino miesto teatre (2003), „Sapnų kavinė“ Rakverės teatre (2010), „Dievų akivaizdoje“, „Po pasaulio“ Nacionaliniame operos teatre „Estonia“ (2012).

Autorė pagerbta ne tik literatūros premijomis: dusyk pelnė Estijos Respublikos valstybinę kultūros premiją (1983, 2005), 2001 m. – Baltosios žvaigždės 4-ojo laipsnio ordiną.“

Poetė Indrė Valantinaitė, baigusi Kauno jėzuitų gimnaziją, Vilniaus universiteto Kauno Humanitariniame fakultete studijavo kultūros vadybą, Vilniaus dailės akademijoje UNESCO Kultūros vadybos ir kultūros politikos studijas. 2006 m. laimėjo Lietuvos rašytojų sąjungos „Pirmosios knygos“ rankraščių konkursą ir debiutavo eilėraščių rinkiniu „Žuvim ir lelijom“. Autorės poezija išversta į 20 užsienio kalbų. 2018 m. apdovanota Salomėjos Nėries premija už eilėraščių knygą „Trumpametražiai“.

Dainius Dirgėla baigė Vilniaus universiteto lietuvių kalbos bei literatūros ir klasikinės filologijos studijas. Šiuo metu dirba reklamos agentūroje, yra poetų grupės „Svetimi“, Pasaulinės haiku asociacijos narys, haiku ir haiga kūrėjas. 2007 m. nominuotas kaip geriausio „Haiku Vilniui“ autorius, 2013 m. eilėraščių rinkinys „Stebėtojo užrašai“ nominuotas Metų poezijos knygos rinkimuose.

Ieva Rudžianskaitė Vytauto Didžiojo universitete įgijo katalikų teologijos bakalauro laipsnį, 2012 m. – filosofijos magistro laipsnį, 2017 m. VDU apgynė filosofijos daktaro disertaciją „Apofatinis diskursas XX amžiuje: chōra kaip nežinojimas“. Nuo 2018 m. – leidyklos „Kauko laiptai“ redaktorė. 2020 m. apdovanota Zigmo Gėlės-Gaidamavičiaus premija už poeziją už stilingai parengtą knygą „Kita“; 2021 m. „Varpų“ literatūrinė premija už publikaciją „Poezija ir jos tikrovė“; 2022 m. Antano Miškinio literatūrinė premija už eilėraščių knygą „Iš gervių“.

Viktoras Rudžianskas baigęs Marijampolės pedagoginę mokyklą ir Vilniaus universiteto Kauno humanitarinį fakultetą mokytojavo, redagavo leidinį „Trimitas“, nuo 2004 m. savaitraščio „Nemunas“ vyriausiasis redaktorius, nuo 2010 m. leidyklos „Kauko laiptai“ direktorius. Jo kūryba versta į anglų, baltarusių, gruzinų, kroatų, latvių, lenkų, portugalų, rusų, ukrainiečių ir vengrų kalbas. Rašytojas verčia iš gruzinų, lenkų, baltarusių, ukrainiečių kalbų. Apdovanotas daugybe premijų. 2008 m. Poezijos pavasario laureatas; 2020 m. įteiktas „Poezijos pavasario“ prizas už literatūros sklaidą; 2021 m. „Poezijos pavasario 2021“ prizas už pasaulio poezijos vertimus į lietuvių kalbą (Giorgio Lobžanidzės eilėraščių rinkinys „Šventofobija“). 2023 m. apdovanotas Vieno lito literatūrine premija už poezijos rinkinį „Arbata papėdėje“.

Nuostabioji aktorė Virginija Kochanskytė vakaro metu skaitys poetų kūrybą, muzikuos subtilioji dainuojamosios poezijos atlikėja Laima Žilytė.

Laukia šiltas, gražus, kupinas spalvingos poezijos ir tyrų muzikos skambesių vakaras