Stanislovas Moravskis ir laisvųjų mūrininkų pasaulis: faktai ir legendos
Visai greta Birštono, Ustronės dvare (dabar Jundeliškės), gyvenęs ir kūręs gydytojas ir rašytojas Stanislovas Moravskis (1802–1853) nepaliauja stebinęs savo įvairiapusiais gebėjimais, kurie mums taip pat suteikia galimybę pakalbėti pačiomis margiausiomis temomis – pradedant mokslu ir patriotizmu, baigiant muzika ir gėlėmis. Atėjo metas pažvelgti į Moravskio ir laisvosios mūrininkijos santykį.
Rašytojas pažinojo daugelį žymiausių Lietuvos (ir ne tik) laisvųjų mūrininkų, aprašė jų biografijas (kaip antai, pernai galėjome pasiklausyti pirmą kartą dr. Redos Griškaitės į lietuvių kalbą išverstą vieno žymiausio to meto mūrininko, Moravskio bičiulio dailininko Juozapo Oleškevičiaus biografinę apybraižą), o kūrinyje Nuo Merkinės iki Kauno. Atsiskyrėlio gavenda ir pats Moravskis iš dalies prisipažino priklausęs šiai paslaptingai draugijai. Mokslo pasaulyje Moravskis garsus dar ir dėl to, kad vienintelis aprašė laisvojo mūrininko, konkrečiai – Vilniaus vyskupo Mykolo Dluskio (1760–1821) – laidotuves.
Renginio tikslas – išplėsti Moravskio kūrybos gerbėjų pažintines patirtis, padėti suvokti pasaulio įvairovę ir gebėti priimti „kitokį“. Nes to meto elitas gyveno tarytum dvigubą gyvenimą – viešą, išorinį, ir slaptą, ne visiems matomą, bet ne mažiau svarbų už pirmąjį (Lietuvos atveju susidvejinimą lėmė ir politinė nelaisvos šalies būsena). Apie visa tai pranešime „Broliai masonai: keleri laisvosios mūrininkijos metai XIX a. Lietuvoje“ mums papasakos Lietuvos nacionalinio muziejaus direktoriaus pavaduotojas – vyriausiasis muziejaus rinkinių kuratorius dr. Žygintas Būčys. Antras renginio tikslas – atskleisti plačiosios visuomenės (liaudies) požiūrį į šią vieną seniausių, paslapties saugojimo principu ir priesaika susietą, filantropinius tikslus puoselėjusią, bet slėpiningą ir todėl mitais ir legendomis apaugusią broliją. Apie visa tai pranešime „Masonai lietuvių tautosakoje ir kultūros veikėjų raštuose (XIX a. pr. – XX a. I p.)“ mums papasakos Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto vyresnioji mokslo darbuotoja dr. Radvilė Racėnaitė.
Aktorius Andrius Bialobžeskis perskaitys kelis fragmentus iš Moravskio kūrinių „Keleri mano jaunystės metai Vilniuje“ ir „Nuo Merkinės iki Kauno“ (į lietuvių kalbą vertė Reda Griškaitė).
Renginio pabaigoje mecenatas Rimvydas Baranauskas parodys jo asmeninėje kolekcijoje saugomą masonišką dokumentą, susijusį su didžiaja Lietuvos masonų lože Vilniuje „Tobula vienybė“ (1784 m.), o dr. Žygintas Būčys jį pakomentuos.
Renginį ves architektūros istorikas, architektas dr. Marius Daraškevičius, kuris gyvai pademonstruos specialiai šiam renginiui pasiūtą ir išsiuvinėtą masonišką prijuostę. Kaip ir kiekvienais metais, bus ir geros muzikos. Šį kartą sceną užleisime pianistei Rūtai Blaškytei ir mecosopranui Ritai Preikšaitei.
Renginys vyks liepos 19 d. (penktadienį) 17.00 val. Birštono kurhauze. Prieš skaitymus kviečiame aplankyti ir Ustronės Atsiskyrėlio amžinojo poilsio vietą – Nemajūnų kapinių koplyčią.
Savivaldybės biudžetinė įstaiga “Birštono viešoji biblioteka”
S. Dariaus ir S. Girėno g. 12, LT-59212, Birštonas
Tel., fax, (0319)65760
El. paštas: info@birstonasvb.lt
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre,
kodas 300101536
Mūsų svetainė naudoja slapukus (angl. cookies). Šie slapukai naudojami statistikos ir rinkodaros tikslais.
Jei Jūs sutinkate, kad šiems tikslams būtų naudojami slapukai, spauskite „Sutinku“ ir toliau naudokitės svetaine.
Kad veiktų užklausos forma, naudojame sistemą „Google ReCaptcha“, kuri padeda atskirti jus nuo interneto robotų, kurie siunčia brukalus (angl. spam) ir panašaus tipo informaciją.
Taigi, kad šios užklausos forma užtikrintai veiktų, jūs turite pažymėti „Sutinku su našumo slapukais“.
Jūs galite pasirinkti, kuriuos slapukus leidžiate naudoti.
Plačiau apie slapukų ir privatumo politiką.
Funkciniai slapukai (būtini)Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, ir negali būti išjungti. Šie slapukai nesaugo jokių duomenų, pagal kuriuos būtų galima jus asmeniškai atpažinti, ir yra ištrinami išėjus iš svetainės. |
|
Našumo slapukaiŠie slapukai leidžia apskaičiuoti, kaip dažnai lankomasi svetainėje, ir nustatyti duomenų srauto šaltinius – tik turėdami tokią informaciją galėsime patobulinti svetainės veikimą. Jie padeda mums atskirti, kurie puslapiai yra populiariausi, ir matyti, kaip vartotojai naudojasi svetaine. Tam mes naudojamės „Google Analytics“ statistikos sistema. Surinktos informacijos neplatiname. Surinkta informacija yra visiškai anonimiška ir tiesiogiai jūsų neidentifikuoja. |
|
Reklaminiai slapukaiŠie slapukai yra naudojami trečiųjų šalių, kad būtų galima pateikti reklamą, atitinkančią jūsų poreikius. Mes naudojame slapukus, kurie padeda rinkti informaciją apie jūsų veiksmus internete ir leidžia sužinoti, kuo jūs domitės, taigi galime pateikti tik Jus dominančią reklamą. Jeigu nesutinkate, kad jums rodytume reklamą, palikite šį langelį nepažymėtą. |