Rimantė Butkuvė (g. 1955)

Rimantė Butkuvė (g. 1955)

Džiaugiamės ir didžiuojamės įdomiu ir kūrybingu  savo krašto žmogumi, Birštono savivaldybėje, Puzonių kaime gyvenančia,  tautodailininke Rimante 

Butkuve ir jos mediniais angelais.

Rimantė gimė Kėdainių rajone, augo ir mokėsi Kaune. Anksti susidomėjo poezija, teatru, tapyba, pamėgo knygas. Į drožėjos kelią R. Butkuvė pasuko tarsi atsitiktinai, įsigijusi  liaudies meistro įdomios kompozicijos medžio drožybos darbelį „Mergelė Marija ir angelas suklupę maldai prie tvorele aptverto kryžiaus“. Skulptūrėlė Rimantei padarė tokį ryškų įspūdį, kad  ji sumanė angelą išdrožti pati. Nuo to laiko Rimantės Butkuvės širdyje ir rankose „apsigyveno“ mediniai angelai.

2005 m. R. Butkuvė apdovanota Liongino Šepkos prizu už meninę išraišką.

Nuo 1990-ųjų Rimantė Butkuvė yra Lietuvos tautodailininkų sąjungos narė, ji surengė daugiau kaip 10 autorinių parodų. Rimantės skulptūrėlės pasklido po visą pasaulį, jos drožinių įsigijo daugelis Lietuvos muziejų.

2007 m. tautodailininkei Rimantei Butkuvei suteiktas meno kūrėjos statusas, tais pačiais metais ji tapo respublikinės konkursinės Kauno apskrities tautodailės parodos „Aukso vainikas“ laureate.

Rimantė Butkuvė išdrožė tūkstančius angelų – mažų ir didelių, įvairiausių spalvų,  linksmų ir susirūpinusių, tylinčių ir dainuojančių. Skirtingi, įvairūs Rimantės angelai, bet visi jie – žmogų saugantys ir  jam gero linkintys.

Ypač įspūdingas  paskutinysis  R. Butkuvės darbas „Angelų kelias“. Menininkė angelais papuošė vaizdingą kelią nuo Birštono sakralinio muziejaus iki savo namų Puzonyse. „Angelų kelias“ –  tai keturiolika koplytėlių su angelų skulptūrėlėmis, „įsikūrusiomis“ medžiuose prie kelio. Kiekvienoje koplytėlėje – vis kitoks angelas, turintis savo vardą. Koplytėles puošia kalvystės meistro Ričardo Grekavičiaus saulutės.

Vienas žymiausių Lietuvos etnologų, profesorius Libertas Klimka, džiaugdamasis Rimantės Butkuvės medžiuose apgyvendintais  angelais, vylėsi: „o kad taip visoje Lietuvoje išplistų Birštone gimusi Angelų kelio tradicija. Koplytėlė – pats tikriausias atminimo ženklas ir žmogui, ir įvykiui įamžinti“.

Nepravažiuokime Angelų kelio – niekur kito tokio nerasime, akys pasidžiaugs, dvasia atsigaus. O gal gražioje ir prasmingoje kelionėje Birštonas – Puzonys  kas nors net  savo angelą sargą sutiks.

Apie Rimantę Butkuvę internete:
Angelų kiemas
LRT laida „Požiūris“ apie Rimantę Butkuvę
LRT laida „Tikros istorijos“. Novelė apie medžio skulptūrų drožėją R. Butkuvę

Paskutinį kartą redaguota: 2022-09-18

Rimantės Butkuvės rašiniai

Butkuvė, Rimantė
Skola rudeniui ir ne tik…: [esė] / Rimantė Butkuvė // Gyvenimas. - 2014, lapkr. 8, p. 8.

Rimantė Butkuvė
„Žeme, nepalik mūsų, mes tavo vaikai!“: [esė] / Rimantė Butkuvė // Gyvenimas. - 2015, kovo 7, p. 7.