Naujienos

Ką skaityti, kai bibliotekos durys užvertos?

2021 03 11

Pandemijos ir karantino metu gyvenimas ir veikla keliasi į virtualią erdvę. Užsivėrė skaityklų durys, negalima naudotis viešosios interneto prieigos kompiuteriais. Bet bibliotekos darbas nesustojo, jis tik pasikeitė. Skaitytojams parenkamos ir bekontakčiu būdu išduodamos knygos, neįgaliesiems savivaldybės gyventojams ir žmonėms, sulaukusiems 70 metų, teikiama knygnešystės paslauga, organizuojami nuotoliniai renginiai, siūlomos elektroninės paslaugos.

Internete praleidžiame išties nemažai laiko, bet ar visada prasmingai? Dabar itin palankus metas priminti, kiek daug vertingų žinių, įdomybių ten galima rasti.

Elektroninės knygos

Interaktyvi biblioteka www.ibiblioteka.lt

Portale daugiau kaip 2 000 lietuvių autorių ir į lietuvių kalbą išverstų elektroninių knygų. Turintiems LIBIS skaitytojo pažymėjimą, papildomai užsiregistruoti nereikia – norint naudotis visomis portalo paslaugomis tereikia prie jo prisijungti. Jeigu neturite LIBIS skaitytojo pažymėjimo, galite užsiregistruoti portale www.ibiblioteka.lt dviem būdais: arba tik registruotis portale, arba užsisakyti skaitytojo bilietą ir kartu užsiregistruoti. Visos portalo paslaugos pritaikytos ir mobiliesiems įrenginiams. El. knygoms skaityti yra būtinas interneto ryšys.

Pasiskolintas el. knygas galima skaityti 14 kalendorinių dienų bet kur, kur jums patogu. Dėl galimo didelio susidomėjimo www.ibiblioteka.lt platforma, siūlome vienu metu skaityti vieną knygą, o ją perskaičius virtualiai grąžinti.

Elektroninis knygynas www.knygos.lt

Elektroninis knygynas www.knygos.lt siūlo ir nemokamų el. knygų. Čia yra ir programinės literatūros – Šatrijos Raganos „Sename dvare“, Vaižganto „Dėdės ir dėdienės“, K. Donelaičio „Metai“ ir kt.

Apple books

Naudojantys Apple įrenginius (iPhone, iPad, Macbook kompiuterius) elektronines knygas gali parsisiųsti iš books store. Dalis Apple pasiūlos – nemokamos elektroninės knygos.

Google Play books

Turintiems Išmaniuosius įrenginius su Android operacine sistema Google Play books siūlo ir nemokamų elektroninių knygų.

***

Įspūdingi senosios raštijos skaitmeniniai ištekliai

Skaitmeninis kultūros paveldo lobynas www.epaveldas.lt

Portale – tūkstančiai meno kūrinių, knygų, laikraščių, rankraščių tekstų, žemėlapių, garso įrašų.

Vilniaus universiteto bibliotekos skaitmeninių kolekcijų platforma 

Svetainėje suteikiama prieiga prie beveik 8 tūkstančių skaitmeninių objektų. Naršyti ir ieškoti dokumentų galima iš retų spaudinių, rankraščių, grafikos ar fotografijos rinkinių – pagrindinių čia esančių kolekcijų, skirtų studijoms, moksliniams tyrimams ir kultūriniam lavinimui. Besidomintys kultūros paveldo išsaugojimo veiklomis Lietuvoje ir pasaulyje čia taip pat ras informaciją apie nacionalines ir tarptautines skaitmeninimo iniciatyvas bei projektus.

Skaitmeninių dokumentų kolekcijų platforma atveria pačias vertingiausias VU bibliotekoje saugomas kolekcijas. Tarp jų – senosios lietuvių raštijos dokumentai, inkunabulai, – pirmosios iki XV a. spausdintos knygos, – ypatingos vertės senųjų atlasų ir žemėlapių rinkiniai.

***
Kol periodinių skaitykla užverta, laikraščius ir žurnalus galima skaityti internete, ieškant dalykinių ir mokslo žinių pravartu naudotis bibliotekos prenumeruojamomis duomenų bazėmisTurėtų sudominti  ir kraštotyros žinios. 

***

Siūlome ne vien skaityti – knygas galima ir klausyti

  • 78 lietuviškos audio knygos nemokamai. Net 78 mokyklos laikų knygos yra nemokamai ir teisėtai prieinamos audioknygų pavidalu.

***

Nuotoliniai mokymai

Šiuo metu išryškėja skaitmeninių žinių nauda ir jų poreikis. Negalėdami pakviesti į mokymus bibliotekoje, siūlome nuotolinius.

Mokymai vyksta per Microsoft Teams platformą. Tai turėtų būti ypač patogu Birštono TAU studentams. Norint dalyvauti nuotoliniuose mokymuose, reiktų skambinti tel. (8 319\) 65615, rašyti el. paštu: genovaite.maciute@birstonasvb.lt

***

Išgyvename išties nelengvą metą. Ir nieko keisto, jei ir vietos sau nerandi, ir rankos svyra. Bet ir tada siūlome skaityti ar bent klausytis kitų skaitomų tekstų. Tinkamas žodis ir stiprina, ir gydo, ir iš nevilties prikelia.

Emocinei sveikatai palaikyti

Biblioterapija internete

***

Skaitytojai rūpi ir tada, kai bibliotekos durys užvertos. Gyvenkime su knyga – nesvarbu, su kokia: tradicine, popierine, ar elektronine, bet su knyga, su joje slypinčia gyvenimiškąja išmintimi, mokslo žiniomis. Kai susitiksime, turėsime, kuo pasidalinti.

Jei naudojantis virtualiomis bibliotekos paslaugomis reikia pagalbos, jei neturite prenumeruojamų duomenų bazių nuotolinės prieigos duomenų, rašykite el. paštu: genovaite.maciute@birstonasvb.lt