Vakaras Vytautui Didžiajam

Vakaras Vytautui Didžiajam

Rugsėjo 8-ąją Birštono kurhauze vyko Birštono viešosios bibliotekos projekto „Literatūriniai vakarai po žvaigždėtu Birštono dangum“ renginys, skirtas Vytautui Didžiajam. Prof. dr. Raimonda Ragauskienė skaitė pranešimą ,,Lietuvos didysis kunigaikštis Vytautas (apie 1350–1430) ir valdovo dvaras Birštone“. Literatūrinę-muzikinę programą atliko aktorius Egidijus Stancikas, smuikininkė Ilona Klusaitė ir tarptautinių konkursų laureatas, gitaristas Pijus Balevičius.

Savo pranešime aptarė Vytauto Didžiojo karūnavimo peripetijas, karūnos, pagamintos vokiečių auksakalių likimą, kunigaikščio ryšius su Birštonu, Vytauto, kaip valdovo ir politiko, reikšmę tuometinėje Europoje. Politiniame gyvenime Vytautą palaikė jo pirmoji žmona Ona Vytautienė (Sudimantaitė), lydėdama Vytautą į Vokiečių ordino žemes, dėka jos sumanumo 1382 m. Vytautas pabėgo iš Jogailos nelaisvės Krėvos pilyje.

Birštoną Vytautas Didysis dovanų gavo 1395 m. po Skirgailos mirties. Istoriniai šaltiniai liudija, kad šiame mieste kunigaikštis ne kartą viešėjo: poilsiavo, medžiojo ir kt. Birštone lankėsi 1401 m. sausio 26 d., 1408 m. vasario 14 d. Kaunui, manoma, suteikė magdeburgines teises, galimai buvo ir 1427 m. kovo 7 d., kada Vytauto žmona Julijona rašė laišką didžiajam Ordino magistrui. Antroji Vytauto žmona, Lietuvos didžioji kunigaikštienė Julijona Alšėniškė (1418–1430) aktyviai rėmė LDK kunigaikščio karūnavimą Lietuvos karaliumi, tačiau karūna Vytauto nepasiekė.

Birštono pilis stovėjo ant daugiau nei 30 m aukščio stačiašlaičio piliakalnio ir gyvavo iki XV a. pradžios. Tai buvo viena iš aukštutinės Panemunės pilių, sudariusių tvirtovių žiedą, saugojusį Trakus ir Vilnių nuo kryžiuočių ordino antpuolių. Istoriniuose šaltiniuose paminėta 1382 ir 1387 m. Pilis tapo Vytauto medžioklės dvaru (minima 1401 ir 1423 m.). Rastas ir pirmojo „birštoniečio“ Getauto herbas „Kopacz“.

Vytautas Didysis – vienas didžiausių Birštono asmenybių. Lietuvos didįjį kunigaikštį mena ne tik istoriniai šaltiniai, jis gyvas žmonių atmintyje, apie tai byloja objektai, pavadinti Vytauto vardu, įvairios legendos ir pasakojimai. Karališkojo Birštono istorija tęsiasi, istorinės žinios perduodamos ateinančioms kartoms.

Projektą „Literatūriniai vakarai po žvaigždėtu Birštono dangum“ remia Birštono savivaldybė ir Lietuvos kultūros taryba.

Prof. dr. Raimonda Ragauskienė. Lietuvos didysis kunigaikštis Vytautas (apie 1350-1430) ir valdovo dvaras Birštone

Paskutinį kartą redaguota: 2022-11-28
Galerija