5-oji konferencija „Biblioterapija. Knyga gali prakalbinti ir gydyti“

5-oji konferencija „Biblioterapija. Knyga gali prakalbinti ir gydyti“

 

Lietuvos biblioterapijos asociacijos nariai: Vidas Dusevičius,
Donata Grakauskaitė-Šličienė, Alina Jaskūnienė,
Salomėja Burneikaitė, Jūratė Sučylaitė,
Branguolė Šimkūnienė, Daiva Janavičienė, Rasa Derenčienė

Atsižvelgiant į valstybės lygio ekstremaliąją situaciją, paskelbtą Lietuvoje dėl koronaviruso (COVID-19) plitimo, laikantis saugumo reikalavimų 2020 m. spalio 16 d. Birštone įvyko 5-oji konferencija „Biblioterapija. Knyga gali prakalbinti ir gydyti“. Joje dalyvavo 73 įvairių sričių specialistai: bibliotekininkai, psichologai, psichoterapeutai, socialiniai darbuotojai, žurnalistai. Įvertinus tai, kad dalyvių skaičių teko riboti dėl saugumo reikalavimų, buvo suorganizuota tiesioginė transliacija. Galimybe konferenciją stebėti tiesiogiai internetu pasinaudojo 160 žmonių, o jos įrašą per keletą dienų peržiūrėjo 1396 žmonės.

Konferenciją pradėjo, susirinkusius pasveikino Birštono viešosios bibliotekos direktorė Alina  Jaskūnienė. Ji pasidžiaugė, kad susidomėjimas biblioterapija yra didelis, kad ja domisi ir praktiškai taiko įvairių sričių specialistai, kad savivaldybė palaiko biblioterapijos idėjas, bibliotekos organizuojamus projektus.

Žodį susirinkusiems tarė, geros konferencijos ir saugaus, malonaus laiko kurorte palinkėjo Birštono savivaldybės merė Nijolė Dirginčienė. Ji pasidžiaugė, kad Birštone, sveikatos kurorte, plėtojama biblioterapinė veikla, vyksta šios konferencijos, kad tai yra svarbu ir reikalinga.

Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos generalinis direktorius prof. dr. Renaldas Gudauskas pasidžiaugė partneryste su Birštono viešąja biblioteka, pasidalino įžvalgomis apie biblioterapijos reikšmę, pabrėždamas, kad koronaviruso (COVID-19) pažymėtais laikais vis labiau mums reikia skaitymo terapijos.

1-oje konferencijos dalyje buvo Išklausyti penki pranešimai.

Psichologas-psichoterapeutas Timas Petraitis pasidalino įžvalgomis, kaip veikia biblioterapija, kaip knyga gali daryti poveikį apskritai, kokia gilesnė žodžio „therapiea“ reikšmė, kaip turi rašyti rašytojas ir/ar skaityti skaitytojas, kad būtų terapinis poveikis. Pranešėjas pastebėjo, kad net jei knyga neturi gydomo poveikio, joje nėra užkoduotas gydomasis turinys - pats skaitymo procesas yra raminantis.

Psichologės-psichoterapeutės Donatos Grakauskaitės – Šličienės pranešimas buvo skirtas psichologinių vaikų traumų gydymui, pasitelkiant biblioterapiją. Per ilgametę darbo patirtį išmėginti įvairūs terapinės pagalbos metodai ir atrasti efektyviausieji. Vienas iš jų – biblioterapija. Tik ji leidžia švelniai, iš toli ištiesti pagalbos ranką vaikui, kuris jau nebepasitiki suaugusiuoju, užmegzti gilų tarpusavio ryšį.

Prof. dr. Daiva Janavičienė pristatė savo naują knygą „Biblioterapija: teorija ir praktika“, daugiau dėmesio skirdama ištakoms, šios knygos atsiradimui ir įkvėpėjams.

Birštono viešosios bibliotekos direktorė Alina  Jaskūnienė  ir įmonės „Caesar7“ direktorius pristatė bibliotekos kartu su lietuvių literatūros kūrėjais, vertėjais, kompozitoriumi Aru Žvirbliu, dailininke - iliustratore Ugne Lidžiūte, partneriais: Lietuvos bilioterapijos asociacija, Lietuvos nacionaline M. Mažvydo biblioteka, Lietuvos medicinos biblioteka, HEPI, leidyklomis „Katalikų pasaulio leidiniai“, „Tyto alba“ ir „Vaga“ sukurtą biblioterapijos programėlę „Meditacinė biblioterapija“.  Joje informacinių technologijų pagalba pasitelkiamas ne tik žodis, bet ir meditacinė muzika, padedanti atsipalaiduoti, apmąstyti girdimus tekstus.

Programėlė „Meditacinė biblioterapija“ yra skirta padėti jaučiantiems psichologinį diskomfortą, išgyvenantiems vidinį skausmą, nerimą, nusivylimą savimi, pritrūkus tvirtybės, gedint artimųjų ar kenčiant dėl negebėjimo atleisti. Ja galės naudotis įvairaus amžiaus žmonės nemokamai išmaniuosiuose telefonuose, kompiuteriuose.

Apie programėlės dizaino kūrimą, iššūkius, su kuriais buvo susidurta ir, kaip juos pavyko išspręsti, įdomiai, emocionaliai pasakojo Lina Savranskytė.

Bibliotekos direktorė Alina Jaskūnienė padėkojo padėjusiems kurti programėlę: socialinių mokslų daktarėms Jūratei Sučylaitei ir Daivai Janavičienei, psichologei Donatai Grakauskaitei-Šličienei, mokytojai Branguolei Šimkūnienei, kompozitoriui Arui Žvirbliui, Lietuvos medicinos bibliotekos specialistėms Reginai Vaišvilienei  ir Daivai Širkaitei, dailininkei Ugnei Lidžiūtei bei bibliotekos darbuotojoms Linai Savranskytei ir Ievai Gumuliauskaitei.

Vidas Dusevičius, filosofijos mokytojas, pažvelgė į neseniai visų išgyventą karantino laikotarpį ir jo metu gimnazistų patirtas emocijas. Mokiniai gavo užduotį apie 15 min. tiesiog žiūrėti pro langą ir parašyti eilėraštį. Pranešimo autorius aptarė, kokia tiesa ar tiesos vėrėsi žiūrint pro langą, apie kokius jausmus bylojo gimnazistų eilėraščiai. Taip pat kalbėjo ir apie lango vaidmenį, kai pasaulis tave apriboja. Kokia jo prasmė mūsų gyvenime, mums suteikiamos (ar apribojamos) galimybės, atspindžiai ar mūsų viltys…

Po pietų konferencijos dalyviai galėjo rinktis vieną iš 5 kūrybinių-praktinių užsiėmimų, kurie buvo suorganizuoti laikantis saugumo reikalavimų, reguliuojant srautus, sudarant nedideles grupes.

Psichologė – psichoterapeutė Donata Grakauskaitė – Šličienė kūrybinio užsiėmimo „Piktžolės. pamąstymai apie charakterio bruožus“ metu kvietė pamąstyti apie savo charakterio bruožus. Kurie šiuo metu yra naudingi, o kurie yra piktžolės? Kuriuos reikia auginti, o kurie auga patys? Ir ar viskas, kas šiandien atrodo nenaudinga, nereikalinga ir atgrasu, iš tikrųjų yra nenaudinga?

Vidas Dusevičius, filosofijos mokytojas, vedė kūrybinį-praktinį užsiėmimą „Langai“. Kvietė susikurti savo mėgstamą langą. Atidžiau pasižiūrėti, kokia ta lango forma? Kur tas langas? Name, bute, ligoninėje, mokykloje, kaime, miške? Taip pat skirti laiko ramiam pabuvimui prie jo, neskubant, įsižiūrint kas pro jį matosi? Ir ką tai mums reiškia?

Kūrybiniame užsiėmime „Susitikimas su savimi ir kitu per biblioterapiją“, kurį vedė „Tulpės“ sanatorijos sveikatos psichologė Brigita Gelumbauskienė , buvo apžvelgta ir praktiškai išbandyta, ko reikia, kad įvyktų biblioterapija, kad knyga paliktų ilgalaikį poveikį.

Konferencijos dalyviai, kurie norėjo geriau suprasti depresiją ir sužinoti, kokiu būdu padeda poezijos terapija, rinkosi doc. dr. Jūratės Sučylaitės, poezijos terapeutės, gydytojos psichiatrės, Klaipėdos universiteto doc., Lietuvos biblioterapijos asociacijos prezidentės vedamą užsiėmimą „Žolės ir akmens kalbėjimas. Gydanti  kelionė: vidinio balso atradimas  kūrybiškai skaitant ir rašant“.

Poetikos terapijos užsiėmimą „Viltis tavo kelyje” vedė Branguolė Šimkūnienė, lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja, Lietuvos biblioterapijos asociacijos valdybos narė.

Baigiamojoje konferencijos dalyje buvo pristatyti dar trys pranešimai.

Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Skaitytojų klubo viena iš vedėjų Rasa Derenčienė apžvelgė jau trečius metus veikiančio klubo veiklos modelį ir organizavimo principus, darbo formas karantino laikotarpiu, plėtros būdus (užsiėmimų ciklas „LNB Skaitytojų klubas kviečia“, laidų ciklas „Biblioterapija iš namų“), dalyvių atsiliepimus.  

Kristina Jaskūnienė, Jonavos rajono savivaldybės viešosios bibliotekos kultūrinių veiklų organizatorė, pasidalino patirtimi, karantino metu organizuojant išskirtinį kūrybinio rašymo projektą. Kūrybinio rašymo užduotys ir patys susitikimai su psichologe – psichoterapeute Inga Juodkūne vyko nuotoliniu būdu, išlaikant asmeninį anonimiškumą. Projekte dalyvavo ne tik Jonavos bet ir kitų Lietuvos vietovių gyventojai bei užsienyje gyvenantys lietuviai.

Šiaulių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos vyresn. bibliotekininkės Rita Bielskienė ir Nijolė Viktoravičienė pristatė multisensorinę pasyvios ir interaktyvios aplinkos erdvę, sukurtą Kužių bibliotekoje.

Konferencija suorganizuota, įgyvendinant Lietuvos kultūros tarybos, Kultūros ministerijos ir Birštono savivaldybės finansuojamą projektą  „Kūrybiška, išmani ir mobili biblioterapija“, kartu su partneriais – Lietuvos nacionaline M. Mažvydo biblioteka, Lietuvos biblioterapijos asociacija.

Konferencijos vaizdo įrašas https://www.youtube.com/watch?v=BUua7yLv2yc&t=8014s

Apie konferenciją

Birštono konferencija: penktasis susitikimas COVID‘o fone

Biblioterapijos konferencijoje: nuo knygos iki mobilios programėlės

Bendradarbiavimas su Birštono viešąja biblioteka

Penktoji Birštono konferencija

Paskutinį kartą redaguota: 2022-11-16
Galerija