„Kūrybiniai susitikimai po liepa“

„Kūrybiniai susitikimai po liepa“

Projekto trukmė: 2021 03 01 – 2021 11 30

Projekto vadovė: Ledina Tamošiūnienė, el. p. ledina.tamosiuniene@birstonasvb.lt   tel. Nr. (8 319) 65 760

Projekto partneriai: Laikraščiai „Gyvenimas“ ir „Naujasis Gėlupis“, Birštono vienkiemio bendruomenė, Nemajūnų dienos centras, Kėdainių rajono savivaldybės Mikalojaus Daukšos viešoji biblioteka, Raseinių Marcelijaus Martinaičio viešoji biblioteka.

Projektą finansuoja: Lietuvos kultūros taryba ir Birštono savivaldybė.

Apie projektą. Projektas skirtas šeimoms. Juo siekiama ugdyti bendruomenės narių kūrybiškumą, bendruomeniškumą, mažinti socialinę atskirtį, siūlant kūrybinės raiškos veiklų įvairovę, įtraukiant į kūrybines veiklas. Lauko erdvė po liepa – neįpareigojanti, kviečianti net ir spontaniškai prisijungti prie organizuojamų veiklų.

Numatytos veiklos:

Pasinersime į M. Marcinkevičiaus knygos „Kaip Pelėdžiukas iš namų pabėgo“ iliustracijų atsiradimo istoriją ir kursime plunksnų karūnas kartu su iliustratore Agne Kananaitiene-Nananai.

Pačius mažiausius įtrauks dailininkės, iliustratorės Jurgitos Juškaitės Jakaitienės kūrybinės dirbtuvės „Mano emocijos kartu su pirmuoju žurnalu Kutis“.

Užburs „Vėjų teatro“ teatralizuotas koncertas  „Apie žuvis, ausis ir mamą“ pagal M. Marcinkevičiaus knygą „Maži eilėraščiai mažiems“.

Pasakišką nuotaiką skleis aktorė, „Šilkaus pupa“ įkūrėja Kristina Savickytė-Damanskienė kūrybinėse dirbtuvėse „Pasaka su uodega“.

„Vėjų teatras“ atpūs abejingų nepaliksiantį spektaklį „Baisiai gražu“ pagal D. Čepkauskaitės knygą „Baisiai gražūs eilėraščiai“.

Unikali „Vėjų teatro“ Birštono kurortui ruošta edukacija vaikams apie Birštono kurorto istoriją.

Paskutinį kartą redaguota: 2022-03-30

Pašėlusiai smagus susitikimas su iliustratore A. Kananaitiene-Nananai
Ši savaitė Birštono viešojoje bibliotekoje prasidėjo pašėlusiai smagiai! Birželio 21 d. vaikai pasinėrė į į M. Marcinkevičiaus knygos „Kaip pelėdžiukas iš namų pabėgo“ iliustracijų atsiradimo istoriją ir kūrė plunksnų karūnas kartu su iliustratore Agne Kananaitiene-Nananai. Beje, šios knygos iliustracijos šiais metais buvo atrinktos dalyvauti tarptautiniame literatūros festivalyje „Sharjah Children's Reading Festival“ iliustratorių parodoje!
Pirmiausiai iliustratorė papasakojo, kad jos pseudonimas Nananai atsirado dėl per ilgos pavardės. Norėjusi ją sutrumpinti ir gavosi labai žaismingas, dainingas ir įsimintinas Nananai. Viešnia prisipažino, kad vaikystėje labai mėgo piešti į knygas, kurti įsivaizduojamus veikėjus ir kt., todėl yra laiminga būdama iliustratore, iliustruodama vaikiškas, ypač eilėraščių, knygas. Jei vaikas, skaitydamas knygą, stabteli prie jos iliustracijų, džiaugiasi, nes tuomet žino, kad knyga liks jo mintyse ilgam. Vaikai susipažino su pelėdžiuku, išgirdo įdomių faktų apie šiuos paukščius. Pavyzdžiui, ar žinojote, kad pelėdos maistą gali atryti? Pasidalino ir kitomis kurioziškomis situacijomis, kai teko aiškintis, ar pelėdos vaikšto. Kadangi ne visi vaikai buvo skaitę M. Marcinkevičiaus knygą „Kaip pelėdžiukas iš namų pabėgo“, iliustratorė ją lėtai skaitė rodydama vaikams iliustracijas. Vėliau visi ieškojo iliustracijose pasislėpusių veikėjų, pvz., leopardo. O jau tuomet prasidėjo plunksnų karūnų dirbtuvės, net plunksnos lėkė!
Vaikai ant popieriaus lapelių su vaškinėmis kreidelėmis margino plunksnas gražiausiais raštais, smagiausiomis spalvomis ir formomis. Dirbo susikaupę, įsitraukę. Vienų karūnos buvo grynai indėniškos, kaip pelėdžiuko iš knygos, kitų – skleidėsi lyg povo uodega, o viena mergaitė pagamino karūną ne tik sau, bet ir lėlei. Kūrybiški mūsų vaikai. Galbūt šį vakarą kažkas nusprendė tapti iliustratoriumi, o gal rašytoju, kad būtų iliustruotas? Nežinia, bet ir nebūtina nuspręsti. Šį susitikimą dar ilgai primins Agnės bibliotekai dovanota pelėdžiuko iliustracija... Ir vieną dieną kažkas nuspręs...
Renginys organizuotas įgyvendinant projektą „Kūrybiniai susitikimai po liepa“, kurį finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Birštono savivaldybė.
Pažintis su pirmosiomis emocijomis pavyko!
Liepos pirmąją Birštono viešoji biblioteka kvietė šeimas į projekto „Kūrybiniai susitikimai po liepa“, kurį remia Lietuvos kultūros taryba bei Birštono savivaldybė renginį. Džiaugiamės, kad mažylius auginančios šeimos aktyvios ir gausiai susirinko į edukaciją „Mano pirmosios emocijos“, kurią vedė dailininkė, iliustratorė, žurnalo mažyliams „Kutis“ redaktorė Jurgita Juškaitė-Jakaitienė. Juk pirmosios emocijos yra pagrindas, padedantis pažinti ir atskirti augant didėjantį emocijų spektrą. Gebėjimas sąmoningai suvokti kitų emocijas, įvardinti savas – labai svarbus sklandžios komunikacijos su savimi ir aplinka faktorius. Emocijų pažinimas svarbus ir tuo, kad išmokę įsivardinti, ką jaučiame, galime mokytis kontroliuoti emocijų raišką.
Anksčiausiai atėjusias šeimas džiugino ant grindinio išpiešti veidukai, kuriuos vaikai galėjo spalvinti kreidelėmis. Prasidėjus renginiui ir išdalinus paruoštą medžiagą, J. Juškaitė-Jakaitienė žaismingai papasakojo mažiesiems apie emocijas, pakvietė jas atpažinti ir klijuoti emocijų lipdukus į jiems skirtas vietas. Ypač spalvingas susitikimas buvo kupinas švelnių balselių šnabždesio, juoko, nuoširdžių šypsenų, mažų pirštukų čežėjimo klijuojant lipdukus ir jaukaus šurmulio diskutuojant su mamomis ir močiutėmis, kurią emociją veidukui priskirti.
Vasara dar tik įsibėgėja. Liepos mėnesį laukia dar du susitikimai: liepos 20 d., antradienį, 17.30 val. užburs „Vėjų teatro“ teatralizuotas koncertas  „Apie žuvis, ausis ir mamą“ pagal M. Marcinkevičiaus knygą „Maži eilėraščiai mažiems“, o liepos 29 d., ketvirtadienį, 17.30 val. pasakišką nuotaiką skleis aktorė, „Šilkaus pupa“ įkūrėja Kristina Savickytė-Damanskienė kūrybinėse dirbtuvėse „Pasaka su uodega“.
Projektas „Kūrybiniai susitikimai po liepa“ prasidėjo!
Birželio pirmąją, Tarptautinę vaikų gynimo dieną, startavo Birštono viešosios bibliotekos projektas šeimai „Kūrybiniai susitikimai po liepa“. Pirmasis renginys vyko pas projekto partnerius – Nemajūnų dienos centre. Nuostabioje, liepų apglėbtoje erdvėje, vaikus subūrėme edukacijai „Kviečiu vasarą“, kurią vedė edukologė, mokslų daktarė Jolanta Kanapickaitė. Pristatydama viešnią, Birštono viešosios bibliotekos vyr. bibliotekininkė Ledina Tamošiūnienė vaikams trumpai papasakojo ir apie Tarptautinės vaikų dienos prasmę beigi pastebėjo, kad ši diena – tai priminimas vaikams, kad suaugusieji juos labai myli ir nori, kad šie drąsiai svajotų ir siektų savo svajonių. O raktas į svajonių įgyvendinimą – žinios, todėl mokytis yra taip svarbu.
Dr. Jolantos Kanapickaitės metodiškai ir žaismingai vedamoje edukacijoje vaikai sužinojo, kaip atskirti zylės patinėlį nuo patelės, klausėsi lietuvių liaudies padavimų, eilėraščių apie paukščius ir patys, pagal specialią metodiką kūrė tekstus. Labiausiai vaikus nustebino faktas, kad pagal mokslininkų išvadas, paukščiai yra panašūs į dinozaurus ir išliko tik dėl savo gebėjimo skraidyti. Susitikimo pabaigoje, naudodamiesi išdalintais trafaretais, vaikai gamino paukščius, kurie jiems primins apie buvusį susitikimą.
Projektas „Kūrybiniai susitikimai po liepa“ dar tik prasideda. Kviečiame šeimas dalyvauti kituose edukaciniuose renginiuose, nes tik plėsdami savo akiratį, išbandydami įvairias veiklas, bendraudami su sėkmingais ir išmintingais suaugusiais, galės anksti atrasti save ir turės žinių siekti savo svajonių.
Birželio mėnesį laukia dar du projekto renginiai:
Birželio 12 d. 17.00 val. susitikime su dr. Austėja Landsbergiene ir jos knygos „Vasara: inovatyvi programa XX a. tėvams ir pedagogams. Kad vaikai augtų laisvi ir kūrybingi!“ pristatyme;
Birželio 21 d. 17.30 val. edukacijoje „Kaip pelėdžiukas iš namų pabėgo“ su menininke Agne Kananaitiene, skirtame 3-5 m. vaikams.
 
Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba, LR Kultūros ministerija, remia – Birštono savivaldybė.
Startuoja projektas šeimoms „Kūrybiniai susitikimai po liepa“
Jau seniai turėjome svajonę mūsų skaitytojams įrengti jaukią erdvę prie bibliotekos, po liepa, smagiems pasisėdėjimams su knyga rankose, bendroms veikloms. Ši idėja užaugo, subrendo ir tapo projektu šeimoms „Kūrybiniai susitikimai po liepa“, siūlančiu kūrybinės raiškos veiklų įvairovę, įtraukiančiu į kūrybines veiklas.
Projektą „Kūrybiniai susitikimai po liepa“ organizuosime birželio-spalio mėnesiais. Susitikimai  bus skirti ikimokyklinio ir pradinio amžiaus vaikams bei jų tėvams, seneliams. Birštoniečiams, miesto svečiams pažadame net 9 nepamirštamus, įtraukiančius, turtinančius tarpusavio santykius bendrais atradimais renginius.
Pirmasis projekto renginys „Kviečiu vasarą“ vyks birželio 1 d. bendradarbiaujant su Nemajūnų dienos centru. Čia, padedami dailininkės, edukologės dr. Jolantos Kanapickaitės, vaikai susipažins su Lietuvos paukščiais, improvizuos ir žais literatūrinius žaidimus.
Birštono viešojoje bibliotekoje laukia du susitikimai su knygų apie vaikų ugdymą autorėmis. Birželio 16 d. su dr. Austėja Landsbergiene ir jos knygos „Vasara: inovatyvi programa XX a. tėvams ir pedagogams. Kad vaikai augtų laisvi ir kūrybingi!“ pristatymas bei spalio 8 d. susitikimas su psichiatre, knygos „Dėmesinga tėvystė: kaip auginant vaikus augti pačiam“ autore Gabriele Germanavičiene.
Žaismingos, įtraukiančios edukacijos laukia pačių mažiausiųjų su dailininke, iliustratore Jurgita Juškaite-Jakaitiene liepos 1 d. bei aktore, studijos tėvams „Šilkaus pupa“ įkūrėja Kristina Savickyte-Damanskiene liepos 29 d. Kaip gimsta iliustracijos vaikai sužinos gyvoje pamokoje-dirbtuvėse pagal M. Marcinkevičiaus knygą „Kaip Pelėdžiukas iš namų pabėgo“ birželio 21 d. Jos metu iliustratorė Agnė Kananaitienė pristatys pagrindinio knygos veikėjo atsiradimo istoriją ir kvies į plunksnų karūnų dirbtuves.
Pastaraisiais metais, mūsų organizuojami projektai buvo vienaip ar kitaip susiję su teatru, vaikai spėjo pamilti šią saviraiškos ir kūrybiškumo kupiną meno sritį. Taigi, kviesime stebėti interaktyvius Vėjų teatro spektaklius pagal žinomų rašytojų kūrybą (M. Marcinkevičiaus ir D. Čepauskaitės). Liepos 22 d. vyks spektaklis „Apie žuvis, ausis ir mamą“, o rugpjūčio 2 dieną – „Baisiai gražu“. Siekdami skiepyti mažųjų meilę gimtajam Birštonui, organizuosime gerų emocijų kupiną interaktyvų pasirodymą-edukaciją apie Birštono kurorto istoriją. Šias edukacijas pristatysime ir Kėdainių bei Raseinių viešosiose bibliotekose.
Kviečiame sekti bibliotekos svetainę ir jos Facebook paskyrą @birstonovb, kad nepraleistumėte progos sukurti nuostabių prisiminimų su savo vaikais įdomiose, įtraukiančiose, kūrybiškumui leidžiančiose skleistis veiklose!
Įkvepiantis ir kupinas meilės vaikams susitikimas su edukologe dr. Austėja Landsbergiene
Įgyvendinant projektą šeimoms „Kūrybiniai susitikimai po liepa“, kurį finansuoja Lietuvos kultūros ministerija ir Birštono savivaldybė, birželio 16 d. Birštono viešoji biblioteka pakvietė į  susitikimą su žymiausia Lietuvos edukologe, konsultante švietimo klausimais, tarptautinių mokyklų tarybos švietimo vertintoja, nuolatine pranešėja konferencijose užsienyje ir Lietuvoje dr. Austėja Landsbergiene. Viešnia kalbėjo apie imliausio vaikų amžiaus tarpsnio ugdymą – ikimokyklinukus bei pristatė kontekstinio ugdymo principus, kuriais remiantis išleistas jos 4 knygų ciklas „Inovatyvi programa XXI a. tėvams ir pedagogams“.
A.Landsbergienė pasakojo, kad dar studijuodama domėjosi futuristų vizijomis, todėl suprato, jog šiuolaikinė ugdymo sistema neberuošia vaikų ateičiai, laiko praeityje, o juk ji jautėsi dirbanti su ateitimi. Nors vaikai nepriiminėja sprendimų šiandien, jie juos darys vėliau. Ar bus pilietiški, teisingi, kokiomis vertybėmis vadovausis, ar bus sėkmingi ir pan., priklauso nuo to, kaip ugdysime šiandien, kiek sugebėsime padėti atsiskleisti, kokias vertybes įdiegsime. Tai ją skatino ieškoti naujų ugdymosi metodikų. Dirbdama su vaikais, pastebėjusi, kad skirtingų disciplinų mokymasis, kai jų temos nesisieja tarpusavyje – pernelyg sudėtinga vaikams, kurie dar tik bando suprasti pasaulį. Todėl pradėjo taikyti kontekstinio ugdymo metodą, kuomet, jei muzikoje dainuojama apie lapes, kitoje pamokoje lapių tema tęsiama. Pradėjusi taikyti šį metodą, edukologė galėjo džiaugtis, kad vaikai lengviau įsitraukia į mokymosi procesą, ima elgtis kūrybiškiau ir užduoda daugiau klausimų. Beje, ji turi principą nebaigti pamokos, kol neatsakyti visi vaikų klausimai, nes taip ugdomas žingeidumas. Žinoma, mokyti tokiu būdu ir laikytis programos – buvo sudėtinga, todėl teko jas adaptuoti, tačiau vis tiek vaikai galiausiai išmokdavo visa, ką privaloma ir dar daugiau. Jie įgavo tokių žinių, kuriomis, kaip vėliau pasakojo sutikti suaugę, nustebino mokytojus mokyklose, dėstytojus universitetuose.
Susitikimo metu A. Landsbergienė paneigė ne vieną mitą, kuris sklando visuomenėje. Vienas įdomiausių ir aktualiausių šiuo metu absolventams – apie tai, kiek jaunuolio sėkmę įtakoja universiteto prestižas. Visi žino Harvardo universitetą. Įsivaizduojama, kad jį baigusiam žmogui sėkmė garantuota. Deja, tyrimai rodo ką kita. Tik 16 proc. Harvardo absolventų yra sėkmingi ir daug uždirba. Visi kiti nesiskiria nuo kitų universitetų absolventų. Taip yra todėl, kad tie 16 procentų jau stodami turėjo gyvenimo tikslą ir viziją, o ne tikėjosi, kad universitetas jiems suteiks tikslą ir kryptį gyvenime. Jie norėjo kurti ir atrasti, jiems reikėjo žinių svajonių įgyvendinimui, o ne tiesiog įstoti į prestižinį universitetą. Dėl šios priežasties yra žymiai svarbiau vaikus mokyti išsikelti tikslus, spręsti problemas, analizuoti, apibendrinti, komunikuoti ir kitų vadinamųjų minkštųjų gebėjimų. Šiais laikais nebėra taip, kad žmogus dirba vienoje įmonėje iki pensijos. Yra daug darbų, kurie atliekami per metus, su terminuotomis darbo sutartimis, todėl greitas ir sklandus prisitaikymas prie besikeičiančių aplinkybių, gebėjimas susidraugauti ir dirbti komandoje – ateities žmogaus supergalios. Kaip juokavo A. Lansbergienė, šiandien vienintelis dalykas kuris nekinta – nuolatinė kaita. Todėl suaugusiųjų pareiga – ugdyti ir padėti skleistis gebėjimams. Žinios, be jokios abejonės, svarbu, tačiau jos yra pasiekiamos keliais pirštų judesiais internete. Todėl žymiai svarbiau supratimas, ko tu sieki tomis žiniomis, išugdytas žingeidumas, planavimo įgūdžiai. Žinios buvo svarbios XIX a., nes prieinamumas buvo ribotas, jos buvo turtas. Šiandien žinios nebėra turtas, jas pasiekti gali kiekvienas.
Susitikimas truko beveik dvi valandas, todėl neįmanoma perteikti visų įgytų žinių, perpasakoti jautrių istorijų, kurias išgirdome, įkvėpimo, kurį įgijome ir meilės vaikams, kuria prisipildėme. Austėjos meilė vaikams, dieviškosios kibirkšties pajautimas pedagogo darbe, tikėjimas tuo, kad kiekvienas vaikas yra svarbus, kad būtina atsižvelgti į jo individualią situaciją – švelniai glostė kiekvieno klausytojo vidinį vaiką, pedagogus sustiprino, o tėveliams ir seneliams priminė, kad svarbiausia – ne pažymiai mokykloje, o augančio vaiko asmenybė.
Kviečiame tėvelius ir senelius su vaikais dalyvauti kitame projekto renginyje – kūrybinėse dirbtuvėse su iliustratore Agne Kananaitiene-Nananai birželio 21 d. prie Birštono viešosios bibliotekos 17.30 val. Pasinersime į M. Marcinkevičiaus knygos „Kaip Pelėdžiukas iš namų pabėgo“ iliustracijų atsiradimo istoriją ir kursime plunksnų karūnas!
Galerija