2012 m. S. Moravskio skaitymai

2012 m. S. Moravskio skaitymai

Šių metų liepos 21 dieną, šeštadienį, kaip visada, liepoms jau nužydėjus, būrys Stanislovo Moravskio gerbėjų susirinko į tradicinius šio iškilaus Vilniaus universiteto auklėtinio, mediko, rašytojo ir mąstytojo skaitymus. Šį kartą jau dešimtus metus iš eilės Birštono viešosios bibliotekos, laikraščio „Gyvenimas“, Nemuno kilpų regioninio parko ir Lietuvos istorijos instituto organizuojamas renginys vyko ne Jundeliškėse, buvusiame Paverknių, arba Ustronės, dvare, bet Nemajūnuose, Šventų Apaštalų Petro ir Pauliaus bažnyčioje. Ši vieta pasirinkta neatsitiktinai, nes ir metai jubiliejiniai: liepos 22 dieną sukanka lygiai 210 metų, kai gimė ši iškili XIX amžiaus asmenybė. Nors S. Moravskis pasaulį išvydo Mickūnuose, netoli Vilniaus, bet čia, Nemuno kilpų krašte, praleido savo vaikystės ir paskutiniuosius gyvenimo metus, čia buvo sukurti ir svarbiausi jo literatūriniai tekstai. Čia, ant Verknės krantų, Ustronės dvarelyje, 1853-ųjų spalio 6-ąją dieną iškeliavo Anapilin, amžino poilsio atguldamas gražiosiose Nemajūnų kapinaitėse. Šia intencija Šventų Apaštalų Petro ir Pauliaus bažnyčioje S. Moravskio atminimui Birštono parapijos klebonas, monsinjoras Jonas Dalinevičius laikė Šv. Mišias, į kurias susirinko gausus būrys S. Moravskio kūrybos bičiulių, atvykusių ne tik iš Nemuno kilpų krašto, bet ir iš įvairiausių Lietuvos kampelių. Liturginių apeigų iškilmingumą labai sustiprino tiek pati vieta – romantiška viduramžių nostalgija dvelkianti bažnyčia, tiek jos skliautus užlieję muzikos garsai – jautrus Giedrės Juknevičiūtės sopranas bei Arnoldo Aristido Beinoriaus vargonavimas.

 Šv. Mišioms pasibaigus vyko tradiciniai S. Moravskio kūrybos skaitymai, kuriuose dalyvavo ištikimos šio renginio dalyvės – Lietuvos istorijos instituto darbuotojos dr. Zita Medišauskienė ir dr. Reda Griškaitė bei pirmą kartą renginyje apsilankęs garsusis rašytojas Vytautas Bubnys. Istorikės akcentavo S. Moravskio asmens ir kūrybos išskirtinumą, džiaugėsi jo žodžio sklaida ir pastarųjų dešimties metų darbais, skirtais jo biografijai ir kūrybai pažinti. Džiaugėsi, kad pamažu S. Moravskio literatūra sugrįžta – ir į mūsų knygų lentynas, ir į mūsų sąmonę. Nes neįmanoma neįvertinti jo deklaruotų esminių, pamatinių moralinių vertybių – ištikimybės, doros, meilės ir pagarbos savo artimui, savo šeimai ir tikros, stiprios, nebanalios meilės savo kraštui, jo istorijai, gamtai ir žmonėms.

Ypač šiltai susirinkusieji sutiko rašytoją Vytautą Bubnį, šiais metais išleidusį portretinių eskizų knygą Širdimi regėti, kurioje S. Moravskį pastatė į vieną gretą su tokiais vardais, kaip Vincas Mykolaitis-Putinas, Antanas Miškinis, Juozas Baltušis, Stanislovas Dobrovolskis, Kazimieras Vasiliauskas, Justinas Marcinkevičius, Jonas Kazlauskas ir kt. Rašytojas pasidalino mintimis, kaip S. Moravskio portretas, kaip šis „Nuošalės Stebuklas“, atsirado jo knygoje ir jo gyvenime. Vakaras tradiciškai buvo baigtas S. Moravskio kūrybos fragmentu. Šį kartą dr. Reda Griškaitė perskaitė ištrauką iš dabar į lietuvių kalbą verčiamos rašytojo knygos Broliai bajorai, kurioje yra ir žavus senosios Nemajūnų klebonijos aprašymas. Šis tekstas visus susirinkusiuosius nukėlė į 1815–1826 metų Nemajūnus ir suteikė unikalią progą vaizdžiai, kaip kino juostoje, pamatyti 200 metų senumo kasdienybę. Tai buvo savotiškas gyvo Moravskio žodžio atgarsis ir paskutinis šio renginio akordas.

2012 07 21

***

Bubnys, Vytautas
Nuošalės stebuklas / Vytautas Bubnys // Širdimi regėti / Vytautas Bubnys. – Vilnius : Alma littera, 2012. – P. 115-125.
Apie lenkų rašytoją memuaristą, gydytoją, Vilniaus medicinos draugijos narį S. Moravskį. Straipsnyje yra S. Moravskio eilėraštis "Kas ta šalis?".

Stanislovas Moravskis. – Iliustr. – Bibliogr.: 2 pavad. // Atminties ženklai gydytojams / [Liutauras Labanauskas, Aistė Sivakovaitė, Ieva Radavičiūtė, Kazimieras Valius, Anelė Emilija Mažeivaitė, Lina Jakubaitienė]. – Vilnius : Lietuvos gydytojų sąjunga, 2012. – P. 107-108.
Apie gydytoją, medicinos daktarą, literatą Stanislovą Moravskį (str. minimi gydytojai Johanas Pėteris ir Jozefas Frankai).

Morawski, Stanisław (Moravskis, Stanislovas)
Pirmiausia - Nemajūnų krašto turtas / Onos Ališauskienės nuotrauka // Gyvenimas. - 2012, rugpj. 4, p. 5.
Ištrauka apie Nemajūnų bažnyčią ir kleboniją iš antrosios S. Moravskio veikalo "Nuo Merkinės iki Kauno" dalies "Broliai bajorai";  ją perskaitė R. Griškaitė tradiciniuose S. Moravskio skaitymuose, minint jo gimimo 210-ąsias metines.

Dešimtmečio kelionė į praeitį ir šios dienos Lietuvą / Aniceto Žvirgždino nuotraukos. - Iliustr. // Gyvenimas. - 2012, liep. 28, p. 3.
Birštono seniūnijoje, Nemajūnuose, Šv. Apaštalų Petro ir Pauliaus bažnyčioje, iškilmingai paminėtos S. Moravskio gimimo 210-osios metinės, apžvelgti nuo 2000-ųjų rengti jo atminimui skirti skaitymai.

Navickienė, Silvija
Su S. Moravskiu - laike ir erdvėje. Dešimtoji kelionė / Silvija Navickienė. - Iliustr. // Kurorto aidai. - ISSN 2029-0233. - 2012, liep. 28, p. 8.
Nemajūnuose, Šv. Apaštalų Petro ir Pauliaus bažnyčioje, iškilmingai paminėtos Stanislovo Moravskio gimimo 210-osios metinės, apžvelgti dešimt metų rengti jo atminimui skirti skaitymai.

***

Jau pasodino jurginus : [žinutė]. - Iliustr. // Gyvenimas. - 2012, bal. 28, p. 5.
Birštono viešosios bibliotekos darbuotojai Jundeliškėse, buvusiame S. Moravskio dvare, sodino jurginus.

Jurginų šventė vėl sukvietė birštoniečius / parengė Stasė Asipavičienė. - Iliustr. - Rubrika: Prie Vytauto kalno // Naujasis Gėlupis. - ISSN 1392-7248. - 2012, rugs. 12, p. 6.
Ketvirtą kartą Birštone vykusi jurginų šventė šiemet buvo vienas iš sveikatinimo projekto "Birštonas: sveikame kūne - sveika siela" renginių, paminėtas S. Moravskis.

Juronytė, Inga
Nemajūnų amžino poilsio vietoje / Stasė Asipavičienė. - Iliustr. // Naujasis Gėlupis. - ISSN 1392-7248. - 2012, birž. 20, p. 11.
Apie Nemajūnų kapines, koplyčią, minimas S. Moravskis.

Pugačiauskaitė, Palma
Rudeniškas jurginų valsas Birštone / Palma Pugačiauskaitė. - Iliustr. // Gyvenimas. - 2012, rugs. 15, p. 5.
Apie tradicinę jurginų šventę, minimas S. Moravskis.

S. Moravskis  - tarp pretendentų į nacionalines vertybes - "Birštono versmių" informacija // Gyvenimas. - 2012, kovo 24, p. 3.
Dienraštis "Respublika" kartu su "Zonta International" penktą kartą išrinko ir šešiose kategorijose apdovanojo Respublikos nacionalines vertybes.

Paskutinį kartą redaguota: 2024-01-24
Galerija